Main program:
Monday, June 12
Tuesday, June 13
Wednesday, June 14
Thursday, June 15
Friday, June 16
Monday, June 12
8:00 - 8:50
Registration
8:50 - 9:00
Opening
Invited talks
9:00 - 9:40
H. Radjavi
Simultaneous versions of Perron-Frobenius and Wielandt results
9:45 - 10:25
L. W. Marcoux
Vector states on operator semigroups
10:30 - 11:00
Coffee break
Invited talk
11:00 - 11:40
B. Farkas
Wiener's lemma along primes and other subsequences
Contributed talks
11:45 - 12:05
D. Kokol Bukovšek
Linear spaces of symmetric nilpotent matrices
12:10 - 12.30
B. Mojškerc
Jordan triple product homomorphisms on triangular matrices to and from dimension one
12:30 - 14:00
Lunch break
Working group
14:00 - 15:30
Local-to-global properties for matrix semigroups and quasidiagonal operators
15:30 - 16:00
Coffee break
Working group
16:00 - 17:30
Koopman semigroups
^ on top
Tuesday, June 13
Invited talk
9:00 - 10:00
Hans Schneider ILAS Lecture
V. Müller
Circles in the spectrum and numerical ranges
Contributed talk
10:05 - 10:25
K. Šivic
Dimension of commuting varieties
10:30 - 11:00
Coffee break
Invited talk
11:00 - 11:40
D. Ilišević
On projections arising from isometries with finite spectrum on Banach spaces
Contributed talks
11:45 - 12:05
A. Buckley
Indecomposable matrices defining plane cubics
12:10 - 12.30
A. Zalar
There are many more positive maps than completely positive maps
12:30 - 14:00
Lunch break
Working group
14:00 - 15:30
Positive maps
15:30 - 16:00
Coffee break
Working group
16:00 - 17:30
Local-to-global properties for matrix semigroups and quasidiagonal operators
18:00
Reception
^ on top
Wednesday, June 14
Invited talks
9:00 - 9:40
C.-K. Li
Matrix problems in quantum information science
9:45 - 10:25
H. Šmigoc
An equivalence result in the symmetric nonnegative inverse eigenvalue problem
10:30 - 11:00
Coffee break
Invited talk
11:00 - 11:40
A. Guterman
Krauter conjecture on permanents is true
Contributed talks
11:45 - 12:05
O. Markova
Length realizability problem for pairs of quasi-commuting matrices
12:10 - 12.30
M. Budrevich
Extremal non-convertible fully indecomposable (0,1)-matrices
12:30 - 14:00
Lunch break
Working group
14:00 - 15:30
Local-to-global properties for matrix semigroups and quasidiagonal operators
15:30 - 16:00
Coffee break
Working groups
16:00 - 17:30
Positive maps
Room P.02
Koopman semigroups
Room 3.06
18:00
Boat trip
^ on top
Thursday, June 15
Invited talks
9:00 - 9:40
T. Laffey
On the lengths of some generating sets of matrix algebras
9:45 - 10:25
V. Troitsky
Unbounded convergences in vector and Banach lattices
10:30 - 11:00
Coffee break
Contributed talks
11:00 - 11:20
Y. Hardy
Some open questions about Kronecker quotients
11:25 - 11.45
Z. Li
Bounds on tensor norms via tensor partitions
11:45 - 12:05
S. Weis
A variation principle for ground spaces
12:10 - 12.30
R. Rajić
The Birkhoff--James and Roberts orthogonality in C*-algebras
12:30 - 14:00
Lunch break
Working groups
14:00 - 15:30
Positive maps
Room P.02
Koopman semigroups
Room 3.06
15:30 - 16:00
Coffee break
Working group
16:00 - 17:30
Local-to-global properties for matrix semigroups and quasidiagonal operators
19:00
Conference dinner
^ on top
Friday, June 16
Invited talks
9:00 - 9:40
M. Mastnak
Distributing trace
9:45 - 10:25
A. Sourour
Sylvester equation in triangular operator algebras
10:30 - 11:00
Coffee break
Contributed talks
11:00 - 11:20
M. Orel
On matrix theory, graph theory, and finite geometry
11:25 - 11.45
A. Peperko
Inequalities on the spectral radius, operator norm and numerical radius of Hadamard weighted geometric mean of positive kernel operators
11:50 - 12:10
B. Plestenjak
Minimal determinantal representations of bivariate polynomials
12:30 - 14:00
Lunch break
Working groups
14:00 - 15:30
Local-to-global properties for matrix semigroups and quasidiagonal operators
Room P.02
Positive maps
Room 3.06
15:30 - 16:00
Coffee break
^ on top